52 3554249 601 637 024

Najnowsze informacje

Biegaławet - Najnowsze informacje

Weterynarz inowrocław : kilka uwag o sterylizacji i kastracji psów i kotów

Opublikowany: 2019-02-15

Tomasz Biegała weterynarz inowrocław : przedstawiamy tekst fundacji propagującej sterylizacje i kastrację. Opisuje on zalety przeprowadzenia tego typu zabiegu i jak przygotować do niego psa czy kota.

Weterynarz Inowrocław radzi jak postępować przy grzybicy skórnej

Opublikowany: 2019-02-14

Anna Biegała weterynarz inowrocław wyjaśnia jak rozpoznać i leczyć grzybice skóry psów i kotów. Ważne jest też postępowanie z chorym i odkażanie miejsca bytowania zwierzęcia aby nie dopuścić do zakażenia ludzi, którzy są również narażeni na grzybicę.

Weterynarz Inowrocław : zatrucia paracetamolem kotów i psów

Opublikowany: 2019-02-13

Anna Biegała weterynarz Inowrocław wyjaśnia dlaczego paracetamol jest szkodliwy dla kotów i psów. W naszej przychodni weterynaryjnej na Rąbinie spotykamy się z zatruciami spowodowanymi preparatami zawierającymi ten lek. Przybliżamy jakie są objawy choroby i jak je leczymy.

Weterynarz Inowrocław : kilka uwag o opiece nad szczeniakiem, szczepieniach i chorobach zakaźnych

Opublikowany: 2019-02-11

Co należy zrobić po zakupie szczeniaka, na co go zaszczepić i jak pielęgnować. Kiedy odrobaczać i jak karmić - radzi weterynarz Inowrocław

Weterynarz Inowrocław radzi : kiedy z psem udać się do zoopsychologa

Opublikowany: 2019-02-08

Decydując się na posiadanie psa czy kota często spotykamy się z problemami wychowawczymi. Nasz weterynarz zoopsycholog radzi kiedy udać się po fachową pomoc . Mamy nadzieję, że artykuł pomoże zrozumieć aspekty pracy weterynarza zoopsychologa.

Panleukopenia choroba kotów częsta w Inowrocławiu

Opublikowany: 2019-02-06

Panleukopenia groźna, wirusowa choroba kotów, często występująca w Inowrocławiu. Objawy schorzenia, jak weterynarz je rozpoznaje i metody leczenia. W poście staramy się przybliżyć obraz tej niebezpiecznej, zagrażającej życiu choroby. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem

Jak leczyć chore uszy u psa, kota.

Opublikowany: 2019-02-04

Chore uszu u psa czy kota to częsta choroba z którą spotykamy się w naszej przychodni weterynaryjnej w Inowrocławiu. Bardzo często właściciele naszych pacjentów zgłaszają objawy, które według nich, sugerują otitis externa. Na co więc zwrócić uwagę ? Jak weterynarz dobiera leczenie.

Chirurg weterynaryjny - czym się zajmuje ?

Opublikowany: 2019-01-31

Chirurgia psów i kotów jest szeroką gałęzią weterynarii. W związku z ciągłym rozwojem nauki lekarz weterynarii powinien rozwijać swoją wiedzę i zdobywać coraz szersze doświadczenie. Lekarze weterynarii, którzy skończyli studia i mają za sobą już kilka lat pracy, chcąc dalej doskonalić swoje umiejętności mogą kształcić się na specjalnych 3 letnich studiach specjalizacyjnych i zdobyć tytuł specjalisty chirurgii weterynaryjnej czy specjalisty chorób psów i kotów. W trakcie trzeba odbyć liczne szkolenia praktyczne, staże kliniczne i zdać egzamin ze specjalizacji przed państwową komisją. Po spełnieniu wszystkich tych wymogów otrzymuje się tytuł specjalisty chirurgii lub specjalisty chorób psów i kotów w zależności od wybranego kierunku kształcenia. Tak więc proces „stawania się” specjalistą weterynarzem jest długi i skomplikowany, ale satysfakcja z rozwijania swoich umiejętności i możliwości leczenia według najlepszej wiedzy weterynaryjnej wynagradza ten trud. Specjalista chirurg zajmuje się szeroko pojętym leczeniem chirurgicznym.

Chirurgia to w pierwszym etapie przeprowadzanie badań diagnostycznych takich jak rentgen, USG, dopler, badania krwi, następnie rozpoznanie choroby i jeśli to możliwe wyleczenie jej internistycznie, gdy jest to nieosiągalne przychodzi czas na skalpel.

Działy chirurgii psów i kotów to ortopedia - zajmujemy się schorzeniami narządów ruchu takimi jak dysplazje stawów biodrowych, dysplazje stawów łokciowych, osteochondroza, zerwanie więzadeł krzyżowych, zwichnięcia rzepki, niedopasowanie powierzchni stawowych. Zawsze staramy się by Wasza pociecha biegała po operacji jak wcześniej.

Chirurgia ortopedyczna pourazowa gdzie zajmujemy się leczeniem złamań, zwichnięć. Możemy to osiągnąć poprzez zakładanie specjalnych gwoździ doszpikowych czyli gwoździowanie złamań, zakładanie śrub ortopedycznych lub płytek stabilizujących.

Chirurgia tkanek miękkich - zajmujemy się leczeniem chorób narządów wewnętrznych i skóry. Często przeprowadzane operacje to usuwanie ciał obcych z żołądka i jelit. Pieski i kotki chętnie zjadają różne przedmioty jak kapsle, kamienie, tasiemki, długie nitki, papiery, zabawki. Rekordzista, którego operował nasz specjalista chirurg Tomasz Biegała miał w żołądku cztery kamienie i … gumową kaczuszkę zabawkę długości ponad 20 cm. Chorobą wymagającą interwencji chirurgicznej jest skręt żołądka, wpochwienie jelita, niedrożność jelit. Narządem, który często trzeba poddać wycięciu jest śledziona.

Kolejna część chirurgii to urologia. Chirurg weterynarz zajmuje się zatkaniami cewki moczowej, kamicą nerek, kamieniami w pęcherzu moczowym. Nabytymi i wrodzonymi chorobami dolnych i górnych dróg moczowych.

Operacje ginekologiczne i położnictwo to kolejne działy chirurgii weterynaryjnej. W naszej przychodni w Inowrocławiu przeprowadzamy sterylizacje kotek i suk, kastracje kocurów i psów samców. Przeprowadzamy operacje ropomacicza, ovariohisterectomię, wycinanie guzów jajnika, jąder. Częstą operacją jest cesarskie cięcie, kiedy na świat przychodzą małe kocięta czy szczenięta.

Bardzo duży procent leczeń chirurgicznych to onkologia weterynaryjna. Specjalizujemy się w naszej przychodni w przeprowadzaniu operacji onkologicznych i dalszym leczeniu pacjentów onkologicznych. W dzisiejszym świecie choroby nowotworowe występują bardzo często. W Inowrocławiu też z nimi musimy walczyć. Psy i koty chorują na nowotwory różnych narządów. W klatce piersiowej najczęściej mamy do czynienia z nowotworami płuc, w jamie brzusznej guzy jajnika, śledziony, nowotwory żołądka, jelit i trzustki. Guzy skóry i guzy gruczołów mlekowych u suk i kotek są najczęstszymi nowotworami u zwierząt.

Bardzo często wskazane jest wykonanie biopsji by wykonać wycinek do histopatologii lub cytologii. Badania te pomagają w odróżnieniu nowotworów złośliwych od łagodnych, pozwalają często na stwierdzenie czy mamy do czynienia z rakiem, mięsakiem, tłuszczakiem, mięsakorakiem, histiocytomą, mastocytomą czy włókniakiem. Wiedza z jakim nowotworem mamy do czynienia pozwala na zdecydowanie o sposobie leczenia, zachowawcze czy operacyjne i o rozległości przeprowadzonego zabiegu. Przykładem może być nowotwór gruczołu mlekowego u suk, który w zależności od badań jest usuwany w różny sposób. Przeprowadzamy czasami usunięcie jednego pakietu sutków, czasem mastektomię jednostronną, a przy niektórych wynikach badań możemy pozwolić sobie na wycięcie tylko zmienionych tkanek nowotworowych.

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy opiekunom naszych pacjentów jak wygląda w Inowrocławiu praca weterynarza specjalisty chirurga.

lekarz weterynarii Tomasz Biegała specjalista chirurgii weterynaryjnej

lekarz weterynarii Anna Biegała specjalista chorób psów i kotów

weterynarz Inowrocław

Dieta przy przewlekłej chorobie nerek

Opublikowany: 2019-01-29

Przewlekła niewydolność nerek u psów i kotów jest chorobą która często musi być leczona do końca życia zwierzęcia. Cechuje się podniesieniem poziomu kreatyniny i mocznika we krwi chorych zwierząt i uszkodzeniem nerek. Postępowanie przy takiej chorobie wymaga współdziałania ze strony opiekunów chorego i weterynarza. Oprócz stosowania leków bardzo istotna jest dieta. Uważa się, że dzięki odpowiedniej diecie czas przeżycia pacjentów może być dwukrotnie dłuższy niż bez dietoterapii. Najczęściej stosuje się odpowiednie pokarmy gotowe, których skład jest dostosowany do stanu chorego psa czy kota. Na jakie składniki pożywienia weterynarz zwraca szczególną uwagę?

Jest to:

Białko, którego ilość w pokarmie przy niewydolności nerek powinna być mniejsza niż u zdrowych zwierząt. Trzeba pamiętać by jego jakość była jak najwyższa i by było łatwo przyswajalne. Najlepsze jest pochodzenia zwierzęcego: mleko, jaja, kurczak,wołowina. Pamiętajmy jednak, że pies czy kot może mieć alergię pokarmową na niektóre białka i wtedy trzeba skorygować skład diety. Białka roślinne mają niższą wartość biologiczną niż zwierzęce przy leczeniu przewlekłej niewydolności nerek i są mniej wskazane do bilansowania diety.

Kwasy tłuszczowe omega 3 według wielu badań poprawiają pracę układu moczowego i dlatego dobrze jest wzbogacić dietę w ten suplement.

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i tracone z moczem przy chorobie nerek i dlatego ich zawartość w pokarmie chorych zwierząt powinna być podwyższona

kolejna duża grupa składników to minerały: potas, fosfor i sód

Sód powinien być ograniczony jednak w mniejszym stopniu niż jest to zalecane u ludzi. Aktualnie prowadzone są badania w licznych przychodniach weterynaryjnych nad określeniem odpowiedniego procentowego poziomu tego pierwiastka w diecie.

Fosfor powinien być obniżony, dlatego też stosujemy mniej białka, które jest bogate w ten minerał.

Potas to pierwiastek, który powinien być dodawany w zwiększonej ilości ponieważ chore nerki nie mają zdolności do oszczędzania go i wychwytu z tworzącego się moczu. Ważną rolą weterynarza jest by monitorować poziom potasu gdy w leczeniu farmakologicznym stosowane są leki oszczędzające potas by nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu jego poziomu we krwi.

Kiedy lekarz weterynarii ustali jaką dietę mamy stosować u pacjenta, przychodzi bardzo ważny etap przyzwyczajenia naszego chorego przyjaciela do nowego pożywienia.

Pamiętajmy, że tzw. diety nerkowe ze względu na obniżony poziom białka i soli, są często mniej smaczne niż jedzonko dotychczas podawane. Należy więc umiejętnie zachęcić naszego psa czy kota do spożywania nowego pożywienia. Czasem słyszymy opowieści jak pani biegała za swoim ulubieńcem i próbowała wcisnąć choć kilka kęsów w pyszczek. Zwykle to się nie sprawdza. Czasem dobrą metodą jest podawanie nowej diety rano kiedy pies jest najbardziej głodny i da się skusić na coś nowego. Koty dobrze reagują na podawanie nowego pokarmu w ulubionej miseczce i w ulubionym miejscu. Czasem koty, które mają postawione obok siebie dwa pojemniki z pożywieniem wybierają ten z nową karmą ze zwykłej ciekawości. Przyzwyczajenie do nowych zwyczajów dietetycznych czasami trwa kilka tygodni, ale warto się nad tym popracować bo efekty połączonej terapii farmakologicznej i diety mogą być spektakularne. Najważniejsze jest zdrowie naszego psa i kota i najlepszy lek bez odpowiedniego pożywienia nie będzie tak skuteczny jak byśmy sobie życzyli. Pamiętajmy też że lekarz weterynarii zaleci kontrolne badania krwi w celu sprawdzenia skuteczności terapii i odpowiednio będzie zmieniał dawkowanie leków i czasem rodzaj stosowanej dietoterapii.

lekarz weterynarii Anna Biegała

lekarz weterynarii Tomasz Biegała

weterynarz Inowrocław

Chore serce - jak weterynarz rozpoznaje problem

Opublikowany: 2019-01-28

Do lekarza weterynarii często trafiają psy i koty z problemami układu krążenia. Warto sobie zadać pytanie jakie są pierwsze objawy problemów z sercem u naszych podopiecznych. Pierwsze co może sugerować problem to szybkie męczenie się zwierzęcia na spacerze, częste przystawanie w trakcie dłuższych wycieczek, niechęć do ruchu po wysiłku, gdy nasz pociecha dużo biegała. Kolejny objaw to kaszel, szczególnie pojawiający się w nocy, oraz zasinienie błon śluzowych jamy ustnej. Bardzo często na choroby serca chorują starze i otyłe psy i koty, mamy wtedy do czynienia z niewydolnościami i kardiomiopatiami czyli chorobami nabytymi. U młodych psiaków i kociaków mogą występować wrodzone choroby serca takie jak przetrwały łuk aorty czy otwory w przegrodach między komorowych. Pamiętajmy, że nadwaga jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia problemów z układem krążenia. Gdy zaobserwujemy wymienione objawy czas się udać do weterynarza. W naszej przychodni w Inowrocławiu przeprowadzamy badanie serca w kilku etapach.

Pierwszy to osłuchiwanie klatki piersiowej. Możemy w ten sposób wykryć nieprawidłowe szmery nad zastawkami, nierówny szmer sercowy czy towarzyszące problemy z płucami. Po badaniu klinicznym przychodzi czas na badania specjalistyczne. Wykonujemy badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Na zdjęciu RTG widzimy czy serce jest powiększone, czy jest prawidłowo ułożone i czy jest symetryczne. Na tym etapie nie możemy jednak stwierdzić czy niewydolność krążenia wynika z rozstrzeni czy przerostu komór czy przedsionków. Na RTG widoczne są natomiast ułożenia względem siebie narządów w jamie klatki piersiowej ponieważ powiększone serce może uciskać na tchawicę i utrudniać oddychanie. Można rozpoznać też nowotwory w miąższu płuc, które nie są łatwe do rozpoznania innymi rodzajami badań.

Kolejnym badaniem jest USG określane jako echo serca. Weterynarz ma do dyspozycji kilka trybów pracy aparatu ultrasonograficznego . W naszej przychodni w Inowrocławiu możemy wykonać pełen zakres badania. Jest to badanie M-mode, badanie doplerowskie, które dzieli się na dopler kolorowy, badanie tzw. doplerem ciągłym i badanie przepływów w naczyniach. Każdy z tych trybów daje nam inne wiadomości. Możemy określać grubość poszczególnych części serca w diagnozie M-mode. Dopler pokaże nam czy krew płynie prawidłowo, czy nie ma zawirowań wynikających z chorych zastawek, czy nieprawidłowości aorty czy tętnic. Badanie szybkości przepływów krwi pozwala rozpoznać anomalie naczyń i nieprawidłowo zbudowanych struktur serca. Tak szczegółowe badania USG są konieczne szczególnie przy diagnozowaniu wad wrodzonych u małych zwierząt, gdy inne objawy nie są charakterystyczne.

Gdy mamy wykonany tak szeroki wachlarz diagnostyczny to warto jeszcze zrobić badanie EKG. Elektrokardiografia jest najlepszym narzędziem do wykrywania zaburzeń rytmu. Po podłączeniu specjalnych elektrod do pieska lub kotka otrzymujemy na papierze wykres pracy serca. Nawet dla najlepszego weterynarza jest to bardzo pomocne narzędzie do postawienia rozpoznania i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Przy niektórych chorobach wskazane jest wykonanie badań morfologicznych i biochemicznych krwi, ponieważ przyczyny choroby mogą być różne i często objawy są niespecyficzne. Szeroka gama wyników pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Gdy mamy już cały komplet wyników przychodzi czas na rozpoczęcie terapii naszego pacjenta. Czasami jest to czynność długotrwała ponieważ większość chorób serca trzeba leczyć do końca życia zwierzęcia, odpowiednio korygować rodzaj podawanych leków i ich dawki. Pamiętajmy, by nie zniechęcać się początkowymi trudnościami bo najważniejsze jest by zapewnić naszemu podopiecznemu zdrowe i szczęśliwe życie.

Lek. wet. Tomasz i Anna Biegała weterynarz Inowrocław