52 3554249 601 637 024

Chirurg weterynaryjny - czym się zajmuje ?

Biegaławet -

Chirurgia psów i kotów jest szeroką gałęzią weterynarii. W związku z ciągłym rozwojem nauki lekarz weterynarii powinien rozwijać swoją wiedzę i zdobywać coraz szersze doświadczenie. Lekarze weterynarii, którzy skończyli studia i mają za sobą już kilka lat pracy, chcąc dalej doskonalić swoje umiejętności mogą kształcić się na specjalnych 3 letnich studiach specjalizacyjnych i zdobyć tytuł specjalisty chirurgii weterynaryjnej czy specjalisty chorób psów i kotów. W trakcie trzeba odbyć liczne szkolenia praktyczne, staże kliniczne i zdać egzamin ze specjalizacji przed państwową komisją. Po spełnieniu wszystkich tych wymogów otrzymuje się tytuł specjalisty chirurgii lub specjalisty chorób psów i kotów w zależności od wybranego kierunku kształcenia. Tak więc proces „stawania się” specjalistą weterynarzem jest długi i skomplikowany, ale satysfakcja z rozwijania swoich umiejętności i możliwości leczenia według najlepszej wiedzy weterynaryjnej wynagradza ten trud. Specjalista chirurg zajmuje się szeroko pojętym leczeniem chirurgicznym.

Chirurgia to w pierwszym etapie przeprowadzanie badań diagnostycznych takich jak rentgen, USG, dopler, badania krwi, następnie rozpoznanie choroby i jeśli to możliwe wyleczenie jej internistycznie, gdy jest to nieosiągalne przychodzi czas na skalpel.

Działy chirurgii psów i kotów to ortopedia - zajmujemy się schorzeniami narządów ruchu takimi jak dysplazje stawów biodrowych, dysplazje stawów łokciowych, osteochondroza, zerwanie więzadeł krzyżowych, zwichnięcia rzepki, niedopasowanie powierzchni stawowych. Zawsze staramy się by Wasza pociecha biegała po operacji jak wcześniej.

Chirurgia ortopedyczna pourazowa gdzie zajmujemy się leczeniem złamań, zwichnięć. Możemy to osiągnąć poprzez zakładanie specjalnych gwoździ doszpikowych czyli gwoździowanie złamań, zakładanie śrub ortopedycznych lub płytek stabilizujących.

Chirurgia tkanek miękkich - zajmujemy się leczeniem chorób narządów wewnętrznych i skóry. Często przeprowadzane operacje to usuwanie ciał obcych z żołądka i jelit. Pieski i kotki chętnie zjadają różne przedmioty jak kapsle, kamienie, tasiemki, długie nitki, papiery, zabawki. Rekordzista, którego operował nasz specjalista chirurg Tomasz Biegała miał w żołądku cztery kamienie i … gumową kaczuszkę zabawkę długości ponad 20 cm. Chorobą wymagającą interwencji chirurgicznej jest skręt żołądka, wpochwienie jelita, niedrożność jelit. Narządem, który często trzeba poddać wycięciu jest śledziona.

Kolejna część chirurgii to urologia. Chirurg weterynarz zajmuje się zatkaniami cewki moczowej, kamicą nerek, kamieniami w pęcherzu moczowym. Nabytymi i wrodzonymi chorobami dolnych i górnych dróg moczowych.

Operacje ginekologiczne i położnictwo to kolejne działy chirurgii weterynaryjnej. W naszej przychodni w Inowrocławiu przeprowadzamy sterylizacje kotek i suk, kastracje kocurów i psów samców. Przeprowadzamy operacje ropomacicza, ovariohisterectomię, wycinanie guzów jajnika, jąder. Częstą operacją jest cesarskie cięcie, kiedy na świat przychodzą małe kocięta czy szczenięta.

Bardzo duży procent leczeń chirurgicznych to onkologia weterynaryjna. Specjalizujemy się w naszej przychodni w przeprowadzaniu operacji onkologicznych i dalszym leczeniu pacjentów onkologicznych. W dzisiejszym świecie choroby nowotworowe występują bardzo często. W Inowrocławiu też z nimi musimy walczyć. Psy i koty chorują na nowotwory różnych narządów. W klatce piersiowej najczęściej mamy do czynienia z nowotworami płuc, w jamie brzusznej guzy jajnika, śledziony, nowotwory żołądka, jelit i trzustki. Guzy skóry i guzy gruczołów mlekowych u suk i kotek są najczęstszymi nowotworami u zwierząt.

Bardzo często wskazane jest wykonanie biopsji by wykonać wycinek do histopatologii lub cytologii. Badania te pomagają w odróżnieniu nowotworów złośliwych od łagodnych, pozwalają często na stwierdzenie czy mamy do czynienia z rakiem, mięsakiem, tłuszczakiem, mięsakorakiem, histiocytomą, mastocytomą czy włókniakiem. Wiedza z jakim nowotworem mamy do czynienia pozwala na zdecydowanie o sposobie leczenia, zachowawcze czy operacyjne i o rozległości przeprowadzonego zabiegu. Przykładem może być nowotwór gruczołu mlekowego u suk, który w zależności od badań jest usuwany w różny sposób. Przeprowadzamy czasami usunięcie jednego pakietu sutków, czasem mastektomię jednostronną, a przy niektórych wynikach badań możemy pozwolić sobie na wycięcie tylko zmienionych tkanek nowotworowych.

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy opiekunom naszych pacjentów jak wygląda w Inowrocławiu praca weterynarza specjalisty chirurga.

lekarz weterynarii Tomasz Biegała specjalista chirurgii weterynaryjnej

lekarz weterynarii Anna Biegała specjalista chorób psów i kotów

weterynarz Inowrocław

Posted on sty 31, 2019