52 3554249 601 637 024

Zapalenie spojówek u psów i kotów

Biegaławet -

Lekarz weterynarii Anna Biegała z naszej przychodni weterynaryjnej Biegaławet w Inowrocławiu przybliży problem zapalenia spojówek u psów i kotów, który często występuje w okresie letnich upałów, gdy słońce mocno daje się we znaki, nie tylko temperaturą ale i jasnym, ostrym światłem i powoduje podrażnienie oczu i spojówek.

Spojówka to cienka błona pokrywająca część gałki ocznej i wewnętrzną część powiek. Wiele czynników może wywołać zapalenie tej struktury oka. Najczęściej są to bakterie takie jak Staphyloccocus czyli gronkowiec, Streptococcus czyli paciorkowiec, czy E. coli lub Pseudomonas. Coraz częściej występuje choroba na tle zakażenia mykoplazmami. Wśród innych zakaźnych czynników trzeba wymienić wirusy i grzyby. U kotów często dochodzi do choroby na tle zakażenia herpeswirusem. Inne czynniki wywołujące schorzenie to ciała obce : kurz, piasek, źdźbła i nasiona traw, różne substancje chemiczne. Oddzielną grupą czynników predysponujących do choroby są anomalie rozwojowe układu powiek u młodych zwierząt, zaliczamy tutaj ektropium czyli wywinięcie powiek, entropium czyli wwinięcie powiek a także nieprawidłowy wzrost rzęs. Część zapaleń powiek ma charakter immunologiczny czego przykładem może być keratoconjunctivitis sicca czyli suche zapalenie rogówki i spojówek, kiedy organizm nie produkuje odpowiedniej ilości substancji nawilżających oko. Choroby zakaźne, ogólnoustrojowe też mogą być przyczyną wystąpienia choroby.

Jakie są objawy schorzenia?

Pierwszym objawem, jaki zauważa opiekun zwierzęcia, jest zaczerwienienie spojówek. Potem dołącza się wypływ. Może on być różnego typu, to znaczy surowiczy, przejrzysty gdy choroba jest w początkowym stadium, śluzowy, ciągnący gdy zaczyna dochodzić do zaostrzenia objawów oraz ropny, często zielony lub brunatny gdy choroba trwa już jakiś czas iuległa zaostrzeniu. Kiedy schorzenie jest już zaawansowane często obserwujemy obrzęk powiek, ziarnistości na pspojówkach. Przy grudkowym zapaleniu spojówek u psów pojawiają się małe, białe grudki na trzeciej powiece. Przy stanach ostrych zwierzęta odczuwają ból, który manifestuje się ocieraniem oczu, drapaniem przednimi kończynami okolicy twarzy i powstałymi w ten sposób samouszkodzeniami. Chory mruży oczy na skutek ich podrażnienia.

Metody rozpoznania zapalenia spojówek.

Choroba ma charakterystyczne objawy, które ułatwiają rozpoznanie. Należy jednak pamiętać, że wiele innych schorzeń oczu i struktur okołoocznych potrafi manifestowac się podobnymi symptomami, dlatego często trzeba przeprowadzić dalszą diagnozę i przeprowadzić różne testy. Chorobami o podobnych objawach są jaskra, zapalenie błony naczyniowej oka, owrzodzenie rogówki czy zapalenie twardówki. Przeprowadza się test łzowy, aby ocenić produkcję filmu łzowego oraz test z fluoresceiną, który pozwala uwidocznic ewentualne uszkodzenia rogówki. Często konieczne jest ogólne badanie chorego psa czy kota aby wykluczyc choroby ogólnoustrojowe, takie jak nosówka czy zakaźne zapalenie krtani i tchawicy zwane kaszlem kenelowym. Przy przypadkach powikłanych przeprowadza się badanie mikrobiologiczne, które wykazuje jaki drobnoustrój wywołuje chorobe i jaka jest jego wrażliwość na leki.

Leczenie zapalenia spojóweku psów i kotów.

Leczenie choroby zależy od czynnika wywołującego schorzenie. Jeśli etiologia jest bakteryjna, wtedy stosuje się krople i maści z antybiotykami, jeśli chorobe wywołują wirusy należy zastosować leki przeciwwirusowe. Choroby spojówek na tle grzybiczym leczymy lekami mającymin aktywność przeciw tym drobnoustrojom. Kiedy spojówka wykazuje silny stan zapalny należy dołączyć leki przeciwzapalne aby szybciej opanować chorobę. Leki przeciwbólowe są konieczne kiedy nasz podopieczny ma objawy swiadczące o bolesności chorego narządu. Przy chorobie tła alergicznego należy zastosować leki antyhistaminowe. Kiedy przyczyną schorzenia jest suche zapalenie rogówki i spojówek konieczne jest stosowanie kropli nawilżających. Czas leczenia jest różny. Wiele przypadków chorobowych reaguje szybko i uzyskujemy poprawę w ciągu kilku dni. Trudniej jest ze stanami przewlekłymi, które często nie chcą poddawać się standardowej terapii i wtedy musimy uzbroić się w cierpliwość i zastosować różne schematy leczenia zaproponowane przez naszego weterynarza.

Rokowanie zwykle jest pomyślne. Część zapaleń spojówek może mieć charakter nawrotowy. Choroba przebiegająca z uszkodzeniem rogówki pozostawia czasem trwałe zmiany na powierzchni oka.

Anna Biegała weterynarz Inowrocław

Biegaławet Przychodnia Weterynaryjna

Wojska Polskiego 17 na Rąbinie

Posted on cze 19, 2019