52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : niedobór tauryny u kotów

Biegaławet -

Tauryna jest aminokwasem koniecznym w żywieniu kotów. Niedobór tego elementu powoduje podatność organizmu na choroby serca. Koty nie potrafią wyprodukować tauryny z innych aminokwasów i dlatego musi ona być dostarczana z pokarmem. Większość uznanych komercyjnych diet jest wzbogacana w ten składnik by zapobiegać skutkom jego niedoboru.

Dlaczego jednak mimo wszystko występuje problem z niedoborem tego aminokwasu? Karmienie kotów niezbilansowaną dietą domową lub przeznaczoną dla psów, choroby jelit, przebiegające z zaburzeniami wchłaniania białka to najczęstsze przyczyny.

Jakie sa objawy kliniczne schorzenia? Odpowiada Anna Biegała weterynarz z naszej przychodni Biegaławet w Inowrocławiu. Niedobór tauryny bardzo często jest odpowiedzialny za wystąpienie kardiomiopatii rozstrzeniowej, zwyrodnień siatkówki, która prowadzi do utraty wzroku oraz może dochodzić do poronień i rodzenia martwych miotów. Młode kocięta, których matki chorowały na niedobór tauryny, mają często problemy z układem kostnym co objawia się niskim wzrostem, skrzywieniem kręgosłupa. Należy też zaznaczyć że niektóre rasy psów też mogą chorować na niedobór tauryny. Są to golden retriever czy cocer spaniel.

Jak rozpoznajemy schorzenie? Pierwsze podejrzenie wystąpienia choroby nasuwa się po przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Pytamy sie o rodzaj podawanej karmy, preferencje żywieniowe pacjenta i przebyte wcześniej epizody chorobowe. Zmiany zwyrodnieniowe,które pojawiają się na siatkówce kotów, są bardzo charakterystyczne dla niedoboru tauryny i możemy je rozpoznać w trakcie badania okulistycznego. Kiedy podejrzewamywystąpienie choroby serca wykonujemy badanie RTG i echo serca. Więcej o badaniu serca piszemy w innym artukule: https://www.biegalawet.pl/blog/post/chore-serce-jak-weterynarz-rozpoznaje-problem Potwierdzeniem schorzenia może być zbadanie poziomu tauryny we krwi.

Leczenie polega na podawaniu preparatów z tauryną w celu uzupełnienia występującego niedoboru tego aminokwasu. Dostępnych jest wiele suplementów, które mogą być podawane kotom i psom. Pamiętajmy jednak, że czas ich stosowania to minimum 2 miesiące.Większoś kotów bardzo dobrze reaguje na tego typu leczenie. Psy sa trudniejsze jako pacjenci z tym schorzeniem i u nich chorobe można zatrzymać ale pełen powrót do zdrowia jest mniej prawdopodobny. Koty powinniśmy żywić karmami, które są wzbogacane w taurynę. Oddzielnej uwagi wymaga leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej i jej powikłań. Chore serce należy badać klinicznie i wykonywać echo serca co 4-8 tygodni. Zmiany występujące na siatkówce chorych zwierząt są nieodwracalne i nie dadzą się wyleczyć. Jak przy wszystkich chorobach wynikających z niedoborów żywieniowych istotne jest by zapobiegać ich występowaniu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Przy niedoborze tauryny jest to stosunkowo proste. Dobrej jakości karma, wzbogacona w ten aminokwas, najprawdopodobniej zapobiegnie wystąpieniu problemów zdrowotnych naszego podopiecznego.Przybliżona zawartość tauryny w suchej karmie dla kotów powinna wynosić 0,1% suchej masy, w karmie wilgotnej, puszkowanej ta ilość to około 0,2% .

Anna Biegała Tomasz Biegała Julita Szymańska

weterynarz Inowrocław

Przychodnia Weterynaryjna Biegaławet

Wojska Polskiego 17 Inowrocław

Posted on cze 05, 2019