52 3554249 601 637 024

Kaszel kenelowy psów

Biegaławet -

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli psów nazywane jest kaszlem kenelowym. Jest to infekcyjna choroba dróg oddechowych, jak sama nazwa mówi, głównie tchawicy i oskrzeli, wywoływana przez bakterie i wirusy.

Chorobę wywołuje wirus parainfluenzy psów, wirus grypy psów, adenowirus typu 2 oraz bakterie Bordatella bronchiseptica i Mycoplasma. Czasem przyczynę stanowi jeden z wymienionych patogenów, czasem kilka łączne atakujących układ oddechowy psa. Przy powikłaniach i przedłużającej się chorobie potrafią dołączać się inne mikroorganizmy, które bytują normalnie w otoczeniu zwierzęcia i wtedy mamy do czynienia z zaostrzeniem się choroby. Zarazki rozsiewane są drogą aerogenną wraz z kaszlem i wydzieliną z dróg oddechowych i bardzo łatwo dochodzi do zarażania innych zwierząt.

Objawem kaszlu kenelowego jest kaszel. Czasem jest on tak nasilony że przypomina objawy spazmu. Najczęściej jednak jest suchy i chrapliwy, co część opiekunów zwierzęcia określa jako przypominający odgłosy gęsi, czasem wilgotny i wtedy często dochodzi do odkaszliwania wydzieliny co określamy jako kaszel produktywny. Kaszel często wywołany jest przez nacisk obroży na szyję i zdarza się, że jest mylony z obecnością ciała obcego w drogach oddechowych.

Inne objawy to: gorączka, wydzielina z nosa, brak apetytu i problemy z oddychaniem. Przy wtórnych zakażeniach może rozwinąć się zapalenie płuc.

Jak weterynarz rozpoznaje chorobę? Najczęściej do rozpoznania wystarczają objawy kliniczne i informacje, których dostarcza właściciel chorego zwierzęcia. Wyniki badań biochemicznych i morfologicznych krwi często są w normie. Sytuacja zmienia się kiedy mamy doczynienia z powikłaniami i rozwojem zapalenia płuc. Badanie rentgenowskie jest wtedy konieczne do postawienia rozpoznania. Inne metody, takie jak: badanie popłuczyn z tchawicy, bronchoskopia czy określanie lekowrażliwości drobnoustrojów, stosowane są tylko w niektórych przypadkach.

Leczenie to stosowanie leków przeciwkaszlowych, obniżających temperaturę, przeciwzapalnych. Antybiotyki stosuje się gdy występują wtórne infekcje lub zapalenie płuc.Można nawilżać powietrz e w pomieszczeniu gdzie przebywa chory aby ułatwić mu oddychanie. Chorego psa należy odizolować od innych zwierząt, dlatego że kaszel kenelowy jest bardzo zaraźliwy i łatwo przenosi się na inne psy.

Chorobie możemy zapobiegać szczepiąc psy. Większość skojarzonych szczepionek dostępnych u lekarzy weterynarii zawiera w swoim składzie komponenty chroniące przed zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli. Nie szczepione zwierzęta powinny unikać miejsc, gdzie przebywa dużo innych zwierząt i oczywiście nie kontaktować się z chorymi.

Anna Biegała specjalista chorób psów i kotów

weterynarz inowrocław

Posted on cze 03, 2019