52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : cukrzyca u psów

Biegaławet -

Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego wyjaśni wyjaśni przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy u psów.

Cukrzyca pojawia się gdy trzustka nie porodukuje odpowiedniej ilości insuliny. Hormon ten umożliwia korzystanie komórkom organizmu z cukru zwanego glukozą. Spadek poziomu insuliny powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi i wtedy pojawiają się liczne objawy uboczne w organiźmie. Trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny gdzy są zniszczone tzw. komórki beta trzustki. Jest to cukrzyca typu I. Przy oporności tkanek na insulinę spotykamy się przy cukrzycy typu II. Jest ona u psów rzadka. Najczęstsze objawy choroby to: wzmożone pragnienie, wydalanie dużej ilości moczu, częstomocz, wzrasta apetyt a pies często chudnie, czasami występuje zaćma. Często spotykamy się z pytaniem dlaczego zwierzę chudnie jeśli więcej je. Wynika to z faktu że glukoza, bez udziału insuliny, nie może być prawidłowo wykoprzystana przez organizm. Bardzo ciężką postacią choroby jest cukrzycowa kwasica ketonowa. W jej trakcie dochodzi do wymiotów, depresji, odwodnienia, osłabienia i pogorszenia stanu zwierzęcia. Rasy małe są szczególnie podatne na chorobę. Najczęściej chorują pudle i sznaucery.

Jak rozpoznajemy chorobę?

W naszej przychodni weterynaryjnej przy Wojska Polskiego w Inowrocławiu jest badanie poziomu cukru we krwi. Znacznie podwyższony poziom świadczy o chorobie. Obecność glukozy można też wykryć w moczu. Przy cukrzycowej kwasicy ketonowej w moczu są też obecne ciała ketonowe. Czasami trzeba wykonać dodatkowe badania by wykluczyć inne schorzenia. Wykonujemy wtedy badanie morfologiczne krwi, badanie biochemiczne krwi, RTG, USG jamy brzusznej, posiewy bakteriologiczne moczu. Koniecznie, w diagnostyce różnicowej, należy wykluczyćinne schorzenie hormonalne o podobnych objawach, jakim jest zespół Cushinga czyli nadczynność kory nadnerczy.

Jak leczymy cukrzycę ? Zdecydowana większość chorych psów ma cukrzycę typu I. Najczęściej muszą one być leczone insuliną w zastrzykach. Na rynku dostępne są 3 typy insuliny:

krótkodziałająca,

o średniodługim czasie działania,

długodziałająca.

W celu ustalenia dawki leku i częstotliwości jego podawania wykonujemy badania krwi. Przy szczególnie opornych na leczenie przypadkach trzeba oznaczać tzw. krzywą cukrową by dobrać odpowiednią ilość leku. Polega ona na sporządzeniu wykresu z kilku pomiarów stężenia glukozy we krwi, po posiłku, podaniu insuliny i różnych porach dnia.

Przy leczeniu cukrzycy bardzo istotna jest dieta. Stosuje się pokarm dietetyczny ułatwiający utrzymanie stałego, zrównoważonego poziomu glukozy we krwi. Tego typu diety są dostepne w naszej przychodni weterynaryjnej w Inowrocławiu. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna ponieważ umiarkowana dawka wysiłku wspomaga spalanie glukozy. Przy leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej musimy podawać kroplówki, często kilka razy dziennie insulinę. Ruja potrafi rozregulować organizm i jego wrażliwość na insulinę. Zaleca się sterylizację chorych suczek. Jeśli mamy pacjenta z zaćmą, warto zbadać poziom cukru we krwi, ponieważ jest to częste powikłanie cukrzycy. Monitorowanie psa z cukrzycą polega na okresowych badaniach krwi w celu utrzymania kontroli nad chorobą. Dawka insuliny nie może być za wysoka ani za niska. Posiłki powinny być podawane o stałych porach dnia aby nie dopuścić do sytuacji zwanej hipoglikemią, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Opiekun zwierzęcia może sam sprawdzać poziom glukozy we krwi. Glukometr to przyrząd, który bada poziom cukru już z kropli krwi po nakłuciu skóry.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chirurg

Posted on lut 27, 2019