52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : kamienie pęcherza moczowego u kotów

Biegaławet -

Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego przedstawi problem występowania i leczenia kamicy pęcherza moczowego u kotów, schorzenia często występującego w Inowrocławiu.

W naszej przychodni weterynaryjnej na Rąbinie często spotykamy się z problemami dotyczącymi układu moczowego kotów. Jedną z najczęstszych chorób jest kamica pęcherza moczowego. Jest to przypadłość w przebiegu której powstają złogi substancji mineralnych tworzące kamienie w pęcherzu. Następstwem tego stanu jet podrażnienie nabłonka wyścielającego pęcherz na skutek tarcia złogów i możliwe zakażenie.Kamienie często zatykają cewkę moczową uniemożliwiając wydalanie moczu przez chore zwierzę.

Pisząc o kamicy trzeba wspomnieć o jej przyczynach. Rozwój schorzenia ma związek z dietą zwierzęcia i ph ich moczu. Występują 3 typy kamieni moczowych:

kamienie szczawianowo-wapniowe

struwity

kamienie moczanowe

Najczęstszym objawem jest brak oddawania moczu lub oddawanie moczu kropelkami, często z dodatkiem krwi. Chory kot często chodzi do kuwety, czasem napina się do wydalania moczu poza kuwetą. Chorobie towarzyszy bolesność jamy brzusznej.

Jak rozpoznajemy problem?

Nasza przychodnia weterynaryjna Wojska Polskiego w Inowrocławiu jest wyposażona w cały sprzęt diagnostyczny służący rozpoznaniu choroby - mówi lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław. Wykonujemy badanie USG i RTG chorego pęcherza, kolejnym krokiem jest badanie moczu ogólne i badanie bakteriologiczne czyli posiew. Analiza moczu umożliwia wykrycie kryształów struwitowych i szczawianowo-wapniowych oraz moczanowych. Część kamieni moczowych może nie być widocznych na zdjęciu rentgenowskim, są to tzw. kamienie niecieniujące, możemy je jednak wykryć badaniem ultrasonograficznym czyli USG. Badanie USG to najlepszy sposób na stwierdzenie małych kamieni i tzw. piasku, czyli bardzo drobnych kamieni, w pęcherzu u kotów.

Metodami leczenia kamicy pęcherza moczowego są:

Stosowanie diety, która rozpuści złogi i spowoduje usunięcie pozostałości wraz z moczem. Niestety, tylko część typów kamieni jest podatna na taką kurację.

Stosowanie leków rozpuszczających kamienie. Metoda również wymagająca czasu i działająca tylko na określone typy kamieni.

Chirurgiczne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. Metoda najbardziej skuteczna, szczególnie gdy zapchana jest cewka moczowa i konieczne jest szybkie rozwiązanie problemu.

Wybór metody leczenia zależy od stanu zwierzęcia i rodzaju kamieni.

Kiedy wyleczymy już kota, zalecamy stosowanie profilaktycznych karm, które mają w swoim składzie substancje zapobiegające tworzeniu się kamieni moczowych. Bardzo ważne jest leczenie infekcji pęcherza moczowego i dróg moczowych. Różne bakterie powodują zmiany ph moczu, a to sprzyja odkładaniu się złogów kamieni moczowych. Kamienie struwitowe, do tworzenia, wymagają zasadowego odczynu moczu. Kamienie szczawianowo-wapniowe najczęściej powstają w moczu o odczynie kwaśnym.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chirurg

Posted on lut 25, 2019