52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : Nadczynność tarczycy u kotów

Biegaławet -

Nadczynność tarczycy u kotów to choroba w trakcie której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy i nadmiernego ich stężenia we krwi. Stan taki prowadzi do zmian chorobowych w wielu narządach.

Przyczyna rozwoju zaburzenia nie jest znana. U 0koło 75% chorych kotów dochodzi do powiększenia płatów tarczycy i nadmiernej produkcji hormonów. Tylko u części chorych dochodzi do rozwoju nowotworu w narządzie. Najczęściej jest to nowotwór łagodny. Chorują najczęściej koty w srednim wieku. Objawy narastają stopniowo i przybierająz czasem coraz bardziej nasiloną formę. Spośród objawów najczęstsze to: utrata masy ciała i masy mięsniowej co pogarsza sprawność kota, wydaje się że nie ma on siły na zabawy, wspinanie się czy skoki, apetyt zwyklw wzrasta, kot ma zwiększone pragnienie i oddaje więcej moczu, czasem dołączają się wymioty. Z objawów neurologicznych na pierwszy plan wysuwa się nerwowość, nadmierna ruchliwość, miałczenie. Opiekunowie chorego często sugerują że stał się on złośliwy. Inne, mniej częste, objawy to: biegunka, ospałość, zianie, nagła ślepota, brak tolerancji na niskie lub wysokie temperatury, czasem paradoksalnie ospałość.

Co możemy zaobserwować w badaniu klinicznym?
Zauważamy wychudzenie zwierzęcia, zaburzenia rytmu serca przy osłuchiwaniu tonów serca, szybkie tętno, sierść kota jest matowa, wypada dużo włosów, mięśnie są osłabione dlatego zwierzę porusza się niepewnie, ma chwiejny chód, czasem jest odwodnione. Przy problemach ze wzrokiem, w badaniu okulistycznym zauważamy odklejenie siatkówki, wylewy krwawe w gałce oczne. O metodach rozpoznania opowie weterynarz Anna Biegała z naszej przychodni weterynaryjnej Biegaławet w Inowrocławiu. Nadczynność tarczycy rozpoznajemy poprzez badanie stężenia hormonu tarczycy T4 we krwi. Jest on podwyższony u prawie wszystkich chorych kotów. Czasami badanie trzeba powtórzyć, kiedy istnieją inne choroby mogące fałszywie obniżać stężenie T4 we krwi chorego kota. Możemy oznaczać też stężenie innych hormonów tarczycy, robimy tak wtedy kiedy istnieją wątpliwości w interpretacji wyników. Pozostałe badania, jakie należy wykonać, to biochemia i morfologia krwi, podwyższeniu ulegają wskaźniki wątrobowe, spada stężenie niektórych pierwiastków, w tym potasu. U starszych kotów często występuje podwyższone stężenie mocznika i kreatyniny, które sugeruje niewydolność nerek. Wykluczenie chorób serca, które często wystepuja razem z nadczynnością tarczycy, wymaga wykonania EKG i USG serca czyli echa.

Metody leczenia nadczynności tarczycy u kotów.

Jest kilka metod leczenia tej choroby. Pierwszą, najczęstszą jest stosowanie leków obniżających poziom hormonów tarczycy. Stosuje się tabletki, najczęściej 2 razy dziennie. Są to leki dobrze tolerowane przez zwierzęta, należy jednak monitorować okresowo stężenie hormonów. Uboczne objawy moga pojawiać się na początku leczenia i są to: utrata apetytu, bolesność jamy ustnej, obniżone parametry białokrwinkowe i czerwonokrwinkowe. Kolejna metodą stosowaną przy nadczynności tarczycy u kotów, jest chirurgiczne usunięcie płata tarczycy. Jest to metoda stosowana przy nowotworach tarczycy. Po zakończeniu leczenia należy kontrolować stężenie T4 we krwi aby nie dopuścić do nadmiernego spadku stężenia tego hormonu we krwi. W trakcie leczenia pojawić się mogą powikłania w postaci niskiego stężenia wapnia we krwi po operacji usunięcia płata tarczycy, obniżenia poziomu T4. Doświadczony weterynarz łatwo sobie z nimi radzi.

Jak chodzi o rokowanie to u większości kotów objawy kliniczne ustępują w trakcie leczenia. Wtórne zmiany w oczach lub sercu, wywołane przez chorobę, często zostają już na stałe.

Anna Biegała specjalista chorób psów i kotów

Tomasz Biegała specjalista chirurg

Julita Szymańska

weterynarz Inowrocław

Przychodnia weterynaryjna Biegaławet na Rąbinie

Posted on cze 13, 2019