52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : jak przygotowujemy psa, kota do operacji

Biegaławet -

W naszej przychodni weterynaryjnej w Inowrocławiu wykonujemy różne operacje chirurgiczne. Wielu pacjentów, to nie tylko młode zwierzaczki u których mamy przeprowadzić sterylizację , kastrację, przepuklinę pępkową lub pachwinową, usunięcie zębów mlecznych , usunięcie wilczych pazurków i inne operacje korygujące wady, ale także starsze pieski i kotki chorujące na nowotwory, ropomacicze,potrzebujące operacji ortopedycznych, po wypadkach, po złamaniach kości, sanacji jamy ustnej, usunięcia zębów, często cierpiące na przewlekłe choroby narządów wewnętrznych związane z wiekiem, u których trzeba przeprowadzić badania przesiewowe minimalizujące ryzyko znieczulenia ogólnego lub wykrycie, u młodszych zwierząt, wad wrodzonych serca , dysplazji nerek, wad układu oddechowego.

Badanie przedoperacyjne

Przed znieczuleniem ogólnym przeprowadza się szczegółowe badanie pacjentów, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu wykonywanego w takim znieczuleniu i zapewnić właściwy (dopasowany do stanu danego pacjenta) dobór leków do znieczulenia i ich dawek. Chociaż wiek (zwierzę młode lub stare) nie jest już przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego, to stanowi on jeden z czynników, który wpływa na wybór schematu znieczulenia. Wśród innych czynników, które mogą być brane pod uwagę, są: rasa, status rozrodczy, masa ciała, współistniejące choroby i przyjmowane leki. W czasie wywiadu przeprowadzanego przed operacją należy przekazać lekarzowi weterynarii wszystkie informacje o stanie zdrowia zwierzęcia. Badania wykonywane przed operacją Przeprowadza się badanie kliniczne, odnotowuje masę ciała zwierzęcia i parametry podstawowych czynności życiowych. Określa się także jego kondycję ogólną, jak również obecność jakiegokolwiek bólu lub niepokoju. Przed planowaną operacją wskazane jest także wykonanie badań dodatkowych takich jak badanie morfologiczne oraz biochemiczne krwi, Ekg.

Badania laboratoryjne mają na celu ocenę liczby czerwonych i białych krwinek, stężenia białek i cukru we krwi, czynności nerek - określenie zawartości kreatyniny i mocznika we krwi, oraz wątroby ( oznaczenie poziomu AST, ALT, AP) oraz innych parametrów. Zalecane może być także wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej, szczególnie jeśli zwierzę jest w starszym wieku lub dane uzyskane z wywiadu sugerują istnienie choroby serca lub płuc, niedawno przebyty uraz, podejrzenie nowotworu lub jeżeli w czasie osłuchiwania klatki piersiowej stwierdzono nieprawidłowe szmery oddechowe.

Inne badania mogą być niezbędne, aby ocenić aktualny stan pacjenta w przypadku występowania innych chorób, określić skutki niedawno przebytego urazu, albo wybrać najlepszy sposób przeprowadzenia planowanego zabiegu operacyjnego. Dostępnych jest wiele leków przeznaczonych do uspokajania, premedykacji (farmakologiczne przygotowanie do narkozy) indukcji i podtrzymania znieczulenia ogólnego. Większości zdrowych zwierząt, które poddawane są znieczuleniu ogólnemu, najpierw podaje się leki służące do premedykacji (sedacji), następnie, dożylnie podaje się leki prowadzące do utraty świadomości, stan ten podtrzymuje się za pomocą środków podawanych w trakcie zabiegu chirurgicznego.

Nastąpił ogromny postęp w rozwoju schematów znieczulenia ogólnego stosowanych u zwierząt. Można je bezpiecznie stosować u wielu różnych pacjentów i w różnych okolicznościach, jednak aby dobrać odpowiednie znieczulenie lekarz weterynarii musi wiedzieć jak funkcjonują najważniejsze narządy organizmu i w tym celu niezbędne jest wykonanie przedoperacyjnych badań dodatakowych.

Tomasz Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chirurg

Anna Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chorób psów i kotów

Przychodnia Weterynaryjna Biegaławet Wojska Polskiego 17 w Inowrocławiu

Posted on mar 22, 2019