52 3554249 601 637 024

Chore serce - jak weterynarz rozpoznaje problem

Biegaławet -

Do lekarza weterynarii często trafiają psy i koty z problemami układu krążenia. Warto sobie zadać pytanie jakie są pierwsze objawy problemów z sercem u naszych podopiecznych. Pierwsze co może sugerować problem to szybkie męczenie się zwierzęcia na spacerze, częste przystawanie w trakcie dłuższych wycieczek, niechęć do ruchu po wysiłku, gdy nasz pociecha dużo biegała. Kolejny objaw to kaszel, szczególnie pojawiający się w nocy, oraz zasinienie błon śluzowych jamy ustnej. Bardzo często na choroby serca chorują starze i otyłe psy i koty, mamy wtedy do czynienia z niewydolnościami i kardiomiopatiami czyli chorobami nabytymi. U młodych psiaków i kociaków mogą występować wrodzone choroby serca takie jak przetrwały łuk aorty czy otwory w przegrodach między komorowych. Pamiętajmy, że nadwaga jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia problemów z układem krążenia. Gdy zaobserwujemy wymienione objawy czas się udać do weterynarza. W naszej przychodni w Inowrocławiu przeprowadzamy badanie serca w kilku etapach.

Pierwszy to osłuchiwanie klatki piersiowej. Możemy w ten sposób wykryć nieprawidłowe szmery nad zastawkami, nierówny szmer sercowy czy towarzyszące problemy z płucami. Po badaniu klinicznym przychodzi czas na badania specjalistyczne. Wykonujemy badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Na zdjęciu RTG widzimy czy serce jest powiększone, czy jest prawidłowo ułożone i czy jest symetryczne. Na tym etapie nie możemy jednak stwierdzić czy niewydolność krążenia wynika z rozstrzeni czy przerostu komór czy przedsionków. Na RTG widoczne są natomiast ułożenia względem siebie narządów w jamie klatki piersiowej ponieważ powiększone serce może uciskać na tchawicę i utrudniać oddychanie. Można rozpoznać też nowotwory w miąższu płuc, które nie są łatwe do rozpoznania innymi rodzajami badań.

Kolejnym badaniem jest USG określane jako echo serca. Weterynarz ma do dyspozycji kilka trybów pracy aparatu ultrasonograficznego . W naszej przychodni w Inowrocławiu możemy wykonać pełen zakres badania. Jest to badanie M-mode, badanie doplerowskie, które dzieli się na dopler kolorowy, badanie tzw. doplerem ciągłym i badanie przepływów w naczyniach. Każdy z tych trybów daje nam inne wiadomości. Możemy określać grubość poszczególnych części serca w diagnozie M-mode. Dopler pokaże nam czy krew płynie prawidłowo, czy nie ma zawirowań wynikających z chorych zastawek, czy nieprawidłowości aorty czy tętnic. Badanie szybkości przepływów krwi pozwala rozpoznać anomalie naczyń i nieprawidłowo zbudowanych struktur serca. Tak szczegółowe badania USG są konieczne szczególnie przy diagnozowaniu wad wrodzonych u małych zwierząt, gdy inne objawy nie są charakterystyczne.

Gdy mamy wykonany tak szeroki wachlarz diagnostyczny to warto jeszcze zrobić badanie EKG. Elektrokardiografia jest najlepszym narzędziem do wykrywania zaburzeń rytmu. Po podłączeniu specjalnych elektrod do pieska lub kotka otrzymujemy na papierze wykres pracy serca. Nawet dla najlepszego weterynarza jest to bardzo pomocne narzędzie do postawienia rozpoznania i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Przy niektórych chorobach wskazane jest wykonanie badań morfologicznych i biochemicznych krwi, ponieważ przyczyny choroby mogą być różne i często objawy są niespecyficzne. Szeroka gama wyników pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Gdy mamy już cały komplet wyników przychodzi czas na rozpoczęcie terapii naszego pacjenta. Czasami jest to czynność długotrwała ponieważ większość chorób serca trzeba leczyć do końca życia zwierzęcia, odpowiednio korygować rodzaj podawanych leków i ich dawki. Pamiętajmy, by nie zniechęcać się początkowymi trudnościami bo najważniejsze jest by zapewnić naszemu podopiecznemu zdrowe i szczęśliwe życie.

Lek. wet. Tomasz i Anna Biegała weterynarz Inowrocław

Posted on sty 28, 2019