52 3554249 601 637 024

Jak leczyć chore uszy u psa, kota.

Biegaławet -

Chore uszy u psa czy kota to częsta choroba z którą spotykamy się w naszej przychodni weterynaryjnej w Inowrocławiu. Bardzo często właściciele naszych pacjentów zgłaszają objawy, które według nich, sugerują otitis externa. Na co więc zwrócić uwagę ? Potrząsanie głową, przechylanie głowy na jedną stronę, drapanie się po uchu, zaczewrienienie małżowiny usznej, wyciek z ucha, brzydki zapach, pogrubienie ucha czy brzydka brunatna wydzielina z kanału słuchowego to objawy chorób uszu.

Kiedy zgłaszacie się z problemem do lekarza weterynarii ten ma szereg narzędzi, które służą rozpoznaniu przyczyny choroby i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pamiętajmy, że najpierw weterynarz musi ustalić co wywołało chorobę aby móc ją leczyć. Na początku przeprowadzamy badanie otoskopem. Polega ono na obejrzeniu specjalnym przyrządem wnętrza ucha i sprawdzeniu czy nie ma w nim ciał obcych np. kamyków, źdźbła traw czy ich nasion. Gdy stwierdzamy wydzielinę sugerującą zapalenie, pobieramy wymaz do badania cytologicznego i posiewu bakteriologicznego. Cytologia pozwala wstępnie określić czy mamy do czynienia z bakteryjnym, grzybiczym czy pasożytniczym zapaleniem ucha. Najczęstsze bakterie występujące w uchu to gronkowce, Pseudomonas lub E. coli. Grzyby, które spotykamy w kanale słuchowym to drożdżaki. Świerzbowiec uszny jest pasożytem, który jest najczęstszą przyczyną pasożytniczego zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego u kociąt i młodych kotów. Posiew bakterii i wykonanie antybiogramu mówi nam na jakie antybiotyki wrażliwy jest zarazek, który wywołuje chorobę. Czynniki zakaźne to tylko część z przyczyn przypadłości usznych naszych pupili. Bardzo często przyczyną chorób uszu są alergie, atopia, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, choroby immunologiczne i urazowe. Przy świądzie czyli drapaniu się psa na skutek alergii badzo ważne jest ustalenie czynnika wywołującego objawy. Dermatologia weterynaryjna to dziedzina weterynarii, która jest częścią specjalizacji chorób psów i kotów. Tak więc szukając dermatologa należy udać się do lekarza weterynarii specjalisty chorób psów i kotów. W naszej przychodni w Inowrocławiu jest to lekarz weterynarii Anna Biegała. Kolejne choroby dające objawy uszne to choroby autoimmunologiczne. Są to ciężkie przypadłości wymagające leczenia ogólnego czyli podawania zastrzyków i tabletek. Czasem ucho jest pogrubiałe, ciepłe i obrzęknięte. Oznacza to że w tkankach zgromadził się płyn. Najczęściej jest to krew i mamy wtedy do czynienia z krwiakiem ucha. W momencie postawienia rozpoznania, gdy mamy już komplet wyników, przychodzi czas na terapię. Ważne jest usunięcie wydzieliny zalegającej w kanale słuchowym. Możemy zrocić to waccikami, specjalnymi płynami lub płukaniem uszu.

Przy infekcyjnych zapaleniach uszu stosujemy najczęsciej leczenie miejscowe, polegające na zakraplaniu do kanałów słuchowych odpowiednich kropli. Rodzaj kropli lekarz weterynarii dobiera na podstawie opisanego wcześniej badania cytologicznego i posiewu bakteriologicznego. Powikłane zakażenia wymagają stosowania antybiotyków w iniekcjach lub tabletkach. Podajemy również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Alergia wymaga stosowania leków przeciw alergicznych, antyhistaminowych i leczenie powikłań infekcyjnych, które towarzyszą chorobie podstawowej. Bardo dobrze jest wykonać testy, które mogą wykazać na co jest uczulony nasz pies czy kot.

Choroby autoimmunologiczne wymagają kompleksowego podejścia do terapii i stosowania wielu leków, często wykorzystując ich synergistyczne działanie. Krwiak ucha leczymy punkcjami. Upuszczamy płyn z jamy krwiaka i stosujemy zastrzyki, by zapobiegać nawrotom. Przy ciężkich , trudnych w leczeniu krwiakach przeprowadzamy operacje mające uniemożliwić kolejne epizody choroby.

Higiena uszu jest bardzo ważnym czynnikiem zapobiegającym występowaniu chorób uszu. Czyszczenie uszu odpowiednimi prparatami i zakraplanie kropli pielęgnacyjnych często pomoże uniknąć problemu.

lekarz weterynarii Anna Biegała specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała specjalista chirurg

weterynarz Inowrocław

Posted on lut 04, 2019