52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : dysplazja stawów biodrowych u psów

Biegaławet -

Anna Biegała weterynarz Inowrocław Wojska Polskiego : Dysplazja to choroba stawów biodrowych rozwijająca się wskutek wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się czynniki genetyczne, nieodpowiednią dietę, szczególnie zbyt obfitą prowadzącą do nadwagi, nadmiar pewnych mikro i makroelementów w pożywieniu i zbyt nasilona aktywność fizyczna. Najczęściej chorują psy ras dużych i molosy, szczególnie owczarki niemieckie, labradory ale spotykamy się z chorobą też u ras mniejszych i czasami kotów.

Opisując dysplazję trzeba powiedzieć kilka słów na temat budowy stawu biodrowego. Składa się on z głowy kości udowej i panewki miednicy. Obie te struktury połączone są ze sobą więzadłem głowy kości udowej i torebką stawową. Kiedy głowa kości udowej nie wpasowuje się w panewkę miedniczy mówimy o dysplazji stawów biodrowych. Przyczyną bólu występującego w trakcie choroby jest rozciągnięcie torebki stawowej i zapalenie kostno – stawowe.

Objawy choroby to kulawizna kończyn tylnych szczególnie dobrze widoczna po odpoczynku lub długotrwałym wysiłku fizycznym. Pierwsze symptomy choroby potrafią pojawiać się już od 4-5 miesiąca życia. Po pewnym czasie problemy z ruchem mogą, na jakiś czas, ustąpić ale później powracają ze względu na rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych.

Jak weterynarz rozpoznaje chorobę? W naszej przychodni weterynaryjnej przy Wojska Polskiego na rąbinie w pierwszej kolejności przeprowadzamy badanie kliniczne. Przeprowadza je lekarz weterynarii Tomasz Biegała specjalista chirurg weterynarz. Polega ono na wykryciu bolesności stawu i wykryciu zmniejszonej ruchomości stawie. Wykonujemy test Ortolaniego, który wykaże brak stabilności w stawie. Kolejny etap to wykonanie RTG bioder. Badanie rentgenowskie stawów pokazuje nam wzajemne ułożenie względem siebie struktur kostnych i pozwala ocenić zaawansowanie choroby.

Jakie są metody leczenia choroby? Stosujemy leczenie zachowawcze lub chirurgiczne. Leczeniem zachowawczym zajmuje się Anna Biegała weterynarz specjalista chorób psów i kotów. Polega ono na stosowaniu preparatów z chondroityną, kwasem hialuronowym, odpowiednich środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Bardzo często przeprowadza też laseroterapię chorych stawów. Laser bardzo korzystnie działa na chrząstki stawowe i wywiera działanie przeciwbólowe. Chirurgiczne leczenie dysplazji to domena naszego ortopedy chirurga weterynaryjnego Tomasza Biegały. Przeprowadzamy kilka rodzajów operacji w zależności od wieku zwierzęcia i stopnia zaawansowania choroby. Możemy zastosować symfizjodezę, denerwację torebki stawowej, resekcję głowy kości udowej czy plastykę stawu biodrowego.

Na koniec warto też kilka słów napisać na temat zapobiegania dysplazji. Czynnik genetyczny odgrywa dużą rolę przy tej chorobie ale jest kilka łatwych zaleceń, które wprowadzone, mogą opóźnić wystąpienie choroby a nawet spowodować , że się ona nie rozwinie. Pamiętajmy, że rasy podatne na dysplazję nie powinny być przekarmiane, stąd stosowanie odpowiedniej diety jest wskazane już od szczenięcia, odpowiednie dodatki żywieniowe zbilansowane dla psów ras dużych i molosów mogą ograniczyć wystąpienie choroby. Ruch jest bardzo wskazany w rozwoju szczenięcia ale musi być on odpowiednio dobrany do wieku i możliwości waszego pupila.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chirurg

weterynarz inowrocław

Posted on lut 18, 2019