52 3554249 601 637 024

Weterynarz inowrocław : kilka uwag o sterylizacji i kastracji psów i kotów

Biegaławet -

Lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław : przedstawiamy kilka uwag dotyczących operacji sterylizacji i kastracji psów i kotów. Tekst pochodzi z materiałów fundacji propagującej ten sposób zapobiegania niechcianej ciąży i pojawianiu się bezdomnych zwierząt.

DOBRY MEDYCZNY SPOSÓB: STERYLIZACJA - KASTRACJA Czy wiesz, że STERYLIZACJA czy KASTRACJA przeprowadzona przez lekarza weterynarii daje gwarancje dłuższego i zdrowszego życia dla Twojego czworonożnego przyjaciela?

Czy wiesz, że jeżeli zabieg ten jest przeprowadzony u zwierzęcia w młodym wieku (przed pierwszą cieczką czy rują), szybki powrót do zdrowia następuje w ciągu 2- 3 dni?

Zabiegi przeprowadzane u zwierząt starszych lub chorych są bardziej ryzykowne – ryzyko wiąże się z samą narkozą, a zabieg jest bardziej skomplikowany. Powrót do zdrowia jest dłuższy, a koszt zabiegu wyższy.

ODPOWIEDZIALNA OPIEKA

Niemalże każdy kocha małe, śliczne, wesołe kociaczki czy słodkie przeurocze szczeniaczki. Ale wiele osób przestaje się nimi interesować, kiedy dorośnie. W rezultacie tysiące kotów i psów w różnym wieku, różnej maści i wielkości są poddawane eutanazji. Jedna suka czy kotka, mająca potomstwo, które też ma potomstwo - może się przyczynić do przyjścia na świat od 50 do 200 zwierząt w ciągu roku! Czy możesz wziąć za nie odpowiedzialność?

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Suka nie może być w trakcie cieczki, kotka w czasie rui.

Na min. 12 godzin przed zabiegiem odstaw jedzenie, a na 2 godziny przed zabiegiem odstaw wodę - to bardzo ważne, pamiętaj!

Zapytaj lekarza, czy musisz mieć “kubrak”, by założyć go zwierzakowi po zabiegu.

Do kliniki zabierz ze sobą kocyk! Zoperowane zwierzę powinno być ciepło przykryte do momentu całkowitego wybudzenia.

Zabierz ze sobą do kliniki książeczkę zdrowia zwierzaka, aby lekarz mógł wpisać zabieg.

Tysiące zwierząt - bezdomnych kotów i psów - bez opieki biegają po ulicach miast i miasteczek. Tysiące z nich czeka na ulicach, w parkach, w piwnicach, na działkach, w lasach na pomoc, która często dociera za późno. Wiele z nich ginie w wypadkach samochodowych. Codziennie do schronisk w całej Polsce trafiają zwierzęta bezdomne, niczyje, niechciane, oddawane przez właścicieli. Wycieńczone, zastraszone, chore, przemarznięte, potrącone przez samochody – cierpiące. Tysiące z nich jest co roku uśmiercanych. To nie one są winne, że się narodziły. To my nie kontrolujemy ich przyrostu naturalnego! ¦ Co możesz zrobić, aby być odpowiedzialnym opiekunem psa lub kota? ¦ Jakie wyjście jest najzdrowsze, najlepsze, najskuteczniejsze? By nie przyczyniać się do tragedii zwierząt niechcianych, nie pozwól im mieć potomstwa. Przeczytaj i podejmij decyzję.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Sterylizacja lub kastracja poprawia zachowanie zwierzęcia. KOT lub PIES Niewykastrowany samiec:

Ciągle poszukuje samicy, a przez to naraża się na wypadek – potrącenie przez samochód lub śmierć.

Walczy z innymi samcami.

Zaznacza teren wydzielanym mocnym nieprzyjemnym zapachem.

Jest nadpobudliwy, nieprzyjemnie się zachowuje w stosunku do swoich opiekunów i najbliższych domowników. Wcześnie przeprowadzonym zabiegiem można zapobiec niepotrzebnej agresji u psa. Wykastrowany samiec będzie bardziej przywiązany do Ciebie i Twojej rodziny. Wykastrowany pies to lepszy stróż domu.

SUKA

Niewysterylizowana suka:

Wymaga czujnego nadzoru przez okres cieczki, czyli około trzech tygodni dwa razy w roku.

W tym czasie zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu.

Przyciąga swoim zapachem samce, które przybywają nawet z odległych miejsc i “okupują” dom, gdzie mieszka, walczą między sobą, wyją pod oknami.

KOTKA

Niewysterylizowana kotka:

W okresie rui zachowuje się natarczywie, przeraźliwie miauczy kilka dni, a potem znowu po tygodniu przerwy.

Przywołuje samce, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka. Z przeprowadzonych badań wynika, że nowotwory to 90% guzów sutka powstałych u niewysterylizowanych kotek, a 50% u niewysterylizowanych suk NEUTRALIZACJA ROZRODCZOŚCI

Kastracja psa lub kota Zabieg chirurgiczny przeprowadzony pod narkozą przez lekarza weterynarii zapobiega nowotworom oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja (kastracja) suki lub kotki Zabieg chirurgiczny przeprowadzony pod narkozą prze lekarza weterynarii zapobiega ropomaciczu, nowotworom narządów rodnych, nowotworom sutków, ciążom urojonym. Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliży temat.

Opiekunów zwierząt chcących przeprowadzić zabieg zapraszamy do naszej przychodni weterynaryjnej na rąbinie przy Wojska Polskiego.

Operację przeprowadza zespół 3 weterynarzy: specjalista chirurg weterynaryjny , specjalista chorób psów i kotów, anastezjolog.

weterynarz inowrocław wojska polskiego

Posted on lut 15, 2019