52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław radzi jak postępować przy grzybicy skórnej

Biegaławet -

Anna Biegała weterynarz Inowrocław postara się przybliżyć problem występowania grzybic skóry u psów i kotów. Grzybice skóry nazywane są też dermatofitozami i są to choroby dotyczące skóry i włosów. Niestety są to zoonozy czyli choroby, którymi mogą zarazić się ludzie od swoich podopiecznych.

Czynnikami chorobotwórczymi czyli wywołującymi zakazenie jest kilka gatunków drobnoustrojów. Najczęstsze to:

Microsporum canis,

Microsporum gypseum,

Trichophyton mentagrophytes.

Wszystkie te grzyby atakują włosy w fazie wzrostu i są zaraźliwe dla ludzi. Wszelkie czynniki powodujące spadek odporności a więc choroby czy leki immunosupresyjne sprzyjają rozwojowi choroby.

Objawy kliniczne to utrata włosów, łupież, złuszczanie skóry i świąd. Chore zwierzę wygryza włosy, drapie się i ociera o przedmioty.

W naszej przychodni weterynaryjnej przy Wojska Polskiego w Inowrocławiu rozpoznanie stawiamy na podstawie badania klinicznego, hodowli mikrobiologicznej dermatofitów. Część świeci pod oświetleniem promieniowaniem ultrafioletowym i takie badanie przeprowadzamy przy użyciu lampy Wooda.

Kiedy mamy rozpoznanie przystępujemy do leczenia. Stosujemy dwa rodzaje terapii: miejscową polegającą na smarowaniu skóry maściami przeciw grzybiczymi i kąpielach w szamponach leczniczych oraz ogólną, która polega na podawaniu tabletek i iniekcji szczepionek przeciw grzybiczych. Pamiętajmy, żeby leczenie prowadzić przez odpowiednio długi czas - radzi Anna Biegała weterynarz inowrocław. Grzybice są bardzo oporne na wiele środków i zbyt wczesne zakończenie terapii może powodować nawrót. Zwykle leczenie kontynuuje się przez 2 tygodnie od ustąpienia objawów lub ujemnego wyniku badań laboratoryjnych. Ważna jest eliminacja grzyba z otoczenia chorego jest istotna aby zapobiegać zarażeniu innych kotów i psów czy domowników. Zarodniki grzybów mogą przeżyć w środowisku przez wiele miesięcy i dlatego mycie podłóg środkami dezynfekującymi jest wskazane. Warto zwierzęta poprzechorowaniu zaszczepić szczepionkami przeciw grzybom. Skuteczność terapii dobrze jest potwierdzić posiewami mikologicznymi. Dobrze jest stosować leki do dwóch negatywnych wyników. Leczone psy i koty wracają do zdrowia, zwykle poprawa jest widoczna po 1 - 2 miesiącach.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chirurg

Posted on lut 14, 2019