52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław radzi : kiedy z psem udać się do zoopsychologa

Biegaławet -

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób, która decyduje się na posiadanie psa lub kota. W naszej przychodni praktycznie codziennie lekarze specjaliści przyjmują małych pacjentów będących na swojej pierwszej wizycie profilaktycznej. Przeprowadzamy wówczas odrobaczenia, szczepienia, oceniamy stan ogólny zwierzęcia poprzez badanie kliniczne oraz odpowiadamy na pytania właścicieli. Część osób przygarnia pod swój dach 7-8 tygodniowe maleństwo, druga grupa osób adoptuje zwierzęta często już dorosłe ze schronisk czy przytulisk. W każdym jednak wypadku trzeba być świadomym, że zwierzę nie zawsze będzie rozumiało czego człowiek od niego oczekuje. Czasami pojawiają się problemy związane z niepożądanymi zachowaniami jak brudzenie w domu, niszczenie przedmiotów, nadmierne szczekanie czy np. agresja. Nasi klienci Przychodni Weterynaryjnej w Inowrocławiu również oczekiwali porad związanych z w/w zachowaniami stąd w naszej placówce wprowadziliśmy usługi zoopsychologa. Zoopsychologia z definicji to nauka o zachowaniu zwierząt natomiast zoopsycholog to doradca pozwalający właścicielowi zwierzęcia stworzyć satysfakcjonującą relację oraz uniknąć bądź zredukować niepożądane zachowania na które skarży się właściciel. Zatem kiedy udać się z psem do psychologa i jak wygląda taka wizyta...?

Udać możemy się w każdym wypadku, gdy mamy problem z ujarzmieniem energicznego szczeniaka bądź problemy z zachowaniem zaczęły dotyczyć psa dorosłego. Każda wizyta zaczyna się od wypełnienia przez właściciela kwestionariusza wywiadu behawioralnego, na wizytę udajemy się zawsze z psem aby osoba przeprowadzająca taką konsultację "na własne oczy" mogła ocenić jak dane zwierzę się zachowuje oraz jaka jest jego współpraca z właścicielami. Naszymi klientami są również osoby, które posiadają kilka zwierząt w domu i relacje między nimi niestety nie są najlepsze. Do najczęstszych problemów właścicieli psów należy: załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu, niszczenie przedmiotów, szczekanie, wycie, dominacja, agresja w stosunku do ludzi bądź psów, lęki przed nowymi rzeczami, ucieczki czy nieumiejętność chodzenia na smyczy. U kotów to z kolei: znaczenie moczem, niszczenie przedmiotów, agresja czy często naturalna u młodych kotów aktywność nocna. Część nieporozumień wynika z nie dogadania się właściciela ze swoim pupilem, zwierzę często opacznie rozumie komendy które mu wydajemy. W takich wypadkach niezbędna staje się pomoc zoopsychologa, który udzieli profesjonalnych rad oraz wyjaśni i będzie szukał przyczyny niepożądanego zachowania.

Aby uniknąć problemów musimy jednak zwierzę wybierać świadomie, nie kierować się tylko jego ładnym wyglądem. Zatem 70kg dog niemiecki zapewne nie będzie się czuł zbyt dobrze w małym mieszkaniu, a energiczny i pełen życia jack russel terrier nie będzie szczęśliwy z osobą, która popołunia lubi spędzać przed telewizorem czy książką w ręce.

Pamiętajmy także, że część zachowań nie wynika ze złośliwości zwierzęcia tylko może być wynikiem jego choroby. Przykładowo kot który cierpi na zakażenia dróg moczowych często załatwia się w niepożądanych miejscach, ponieważ może nie trzymać moczu, kot który choruje na nadczynność tarczycy będzie nadpobudliwy i może być agresywny. Przed wizytą u zoopsychologa zwierzę powinno być zbadane przez weterynarza, powinniśmy wykonać badania dodatkowe przez niego zalecone aby mieć pewność, że zachowania które nam nie odpowiadają nie wynikają z jakiegoś schorzenia.

Usługi zoopsychologa stały się często alternatywą dla osób, które rozważały oddanie zwierzęcia z powodu przez nich nieakceptowalnych problemów. Uważamy, że taka decyzja to ostateczość, warto w takich momentach umówić wizytę aby poprawić relacje z pupilem i zrozumieć go.

Julita Szymańska zoopsycholog

weterynarz inowrocław

Posted on lut 08, 2019