52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : ropomacicze

Biegaławet -

Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego przedstawi informacje na temat ropomacicza, choroby układu rozrodczego. Suki i kotki w średnim wieku często zapadają na schorzenie zwane ropomaciczem. Jest to hormonalna choroba dotycząca macicy i polegająca na gromadzeniu się ropy w jej świetle. Schorzenie najczęściej spotykamy u suk w średnim wieku które mają jajniki i macicę czyli są nie wysterylizowane. Rozróżniamy 2 typy ropomacicza: otwarte i zamknięte. Przy otwartym szyjka macicy jest otwarta i zbierająća się, ropna wydzielina wydostaje się, drogami rodnymi, do środowiska. Drugi typ schorzenia, czyli ropomacicze zamknięte polega na trym, że szyjka macicy jest zamknięta i płyn nie wydostaje się na zewnątrz a gromadzi wewnątrz narządu.

Przyczynami schorzenia jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna organizmu. Kiedy na skutek zaburzeń komórki nabłonka wydzielają za dużo płynu do macicy i zaczyna się on gromadzi wewnątrz narządu, może ulec zakażeniu i stąd już prosta droga do rozwoju choroby.

Objawy choroby rozwijają się około 8 tygodnia po cieczce u suk i ooło 4 tygodnia po rui u kotek. Zwierzęta często tracą apetyt, są ospałe, mają nadmierne pragnienie i nadmierne wydzielanie moczu. U części pacjentów obserwujemy biegunkę i wymioty.

Jak rozpoznajemy ropomaciczę w naszej przychodni weterynaryjnej na Wojska Polskiego ? Pierwsze podejrzenie to objawy kliniczne, które mogą świadczyć o chorobie. Kolejne badanie to USG, w trakcie którego widzimy macicę i jajniki i możemy ocenić stan narządu. Badanie krwi, Morfologia i biochemia dają nam obraz stanu organizmu i pomagają w podjęciu decyzji o typie terapii.

Najlepszą metodą leczenia ropomacicza jest operacja usunięcia jajników i macicy czyli ovariohisterectomia. Operację wykonujemy w naszej przychodni na rąbinie u większości suk z tym schorzeniem. Czasem stosuje się też leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu leków antybakteryjnych i leków mających usunąć wydzielinę z macicy.

Anna Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chorób psów i kotów

Tomasz Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chirurg

Posted on lut 20, 2019