52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : zatrucia paracetamolem kotów i psów

Biegaławet -

Zatrucia paracetamolem występują coraz częściej, mówi specjalista chorób psów i kotów lekarz weterynarii Anna Biegała - weterynarz Inowrocław. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym wykazującym działanie przeciwgorączkowe.Występuje w takich preparatach jak: Apap, Apap extra,Codipar, Coldrex Efferalgan, Fervex czy Teraflu. Od wielu lat jest stosowany u ludzi i uważa się go za preparat bezpieczny.

Inaczej jest u psów i kotów. W Anglii zatrucia tym preparatem to około 2,5% wszystkich zgłoszeń toksykologicznych. Większość z tych zachorowań stanowią koty, które są najbardziej wrażliwe na ten preparat. Do zatruć najczęściej doprowadzają właściciele, którzy w dobrej wierze, podają lek by znieść u kota czy psa ból lub gorączkę, gdy zwierzę jest osowiałe. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko co jest dobre dla ludzi jest dobre dla naszych podopiecznych.

U wszystkich zwierząt paracetamol jest metabolizowany w wątrobie i po przemianie wydzielany z żółcią i moczem. Koty mają jednak niskie stężenie enzymu o nazwie transferaza glukuronylowa i stąd u tego gatunku przemiany do nietoksycznych metabolitów są osłabione.

Paracetamol szybko jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i często pierwsze objawy zatrucia są widoczne już nawet po 4 godzinach od zjedzenia leku. Pierwszymi objawami jest sinica czyli zasinienie błon śluzowych na skutek methemoglobinemii. Następnie pojawiają się wymioty, duszność, osowiałość, przyspieszenie akcji serca i oddechów. Może dołączyć się też krwiomocz. W późniejszym etapie występuje ślinienie, oczopląs, senność, oczopląs , łzawienie i ból brzucha. Najbardziej niebezpiecznymi objawami, które mówią o zbliżającej się śmierci zwierzęcia są: śpiączka, drgawki i obrzęk płuc.

Jak może pomóc weterynarz choremu?

W naszej przychodni weterynaryjnej na Rąbinie w Inowrocławiu podjęte leczenie zależy od czasu jaki upłynął od spożycia preparatu. Gdy jest on krótki stosujemy preparaty wywołujące wymioty aby opróżnić żołądek, następnie podajemy adsorbent, czyli preparat mającą związać szkodliwą substancję i nie pozwolić się jej wchłaniać do krwi. Kiedy podejrzewamy, że paracetamol już jest wchłonięty wdrażamy leczenie odtruwające. Stosowane są prekursory glutationu, preparaty mające zredukować methemoglobinę do hemoglobiny. Należy też zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmu i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Przy znacznej niedokrwistości i hemolizie stosujemy transfuzję krwi. Monitorowanie obrazu krwi czyli wykonywanie badań morfologicznych i biochemicznych jest konieczne w celu sprawdzania skuteczności leczenia i ustaleniu dalszego postępowania po wyleczeniu. Dieta i leki osłaniające wątrobę często są wskazane do stosowania przez dłuższy czas po wyleczeniu.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław

specjalista chirurg

Posted on lut 13, 2019