52 3554249 601 637 024

Weterynarz Inowrocław : kamień nazębny - jak zapobiegać i leczyć

Biegaławet -

Lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego wyjaśnia jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i jakie są skutki jego nie usuwania.

Psy, podobnie jak ludzie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł. Zaniedbanie tej ważnej kwestii może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami zębów i dziąseł, powodować u pupila duży ból, utrudniać spożywanie pokarmu a nawet w najgorszym przypadku doprowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu.

W przypadku, gdy na zębach naszego pupila pojawił się kamień, konieczne może być jego usunięcie przez lekarza weterynarii. Zabieg taki przeprowadza się w narkozie.  W naszej przychodni weterynaryjnej na Wojska Polskiego na Rąbinie wykonujemy to ultradźwiękami by nie uszkodzić szkliwa. Nieusunięty kamień może powodować zapalenie dziąseł, paradontozę oraz powodować choroby w obrębie jamy nosowej. Jama ustna to wrota dla bakterii, które mogą powodować poważne choroby w całym organizmie.  Ponadto kamień nazębny jest siedliskiem groźnych bakterii beztlenowych, które drogą krwi mogą przedostać się do serca i nerek i tam wywołać chorobę.

Mycie zębów

Podstawowym sposobem na zapobieganie problemom z zębami jest ich regularne czyszczenie - twierdzi Anna Biegała weterynarz inowrocław. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne szczoteczki dla psów (na trzonku, podobne do szczoteczek dla ludzi, lub nakładane na palec) oraz różne rodzaje past do zębów, w przyjemnym dla pupila smaku.   Najlepiej szczotkować psu żeby codziennie, po ostatnim posiłku. Jest to dość uciążliwe, jednak jest to najlepszy sposób na zapobieganie odkładania płytki nazębnej i powstawania kamienia.  Psy zwykle nie lubią szczotkowania, dlatego też należy przyzwyczajać je do tego zabiegu powoli od szczenięcego wieku. Na początku warto dać psu pastę do spróbowania, potem chwilę delikatnie poszczotkować zęby, a następnie każdorazowo nagrodzić psa przysmakiem.

Kwestia diety Problemy z uzębieniem często wynikają również z niewłaściwej diety. Podawanie psom głównie mokrej i miękkiej karmy jak również karmy suchej o zbyt małej granulacji sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Warto podawać psu karmę, którą musi porządnie pogryźć. Jedzenie większych chrupek wymagających od psa pogryzienia pomaga w ścieraniu płytki nazębnej oraz masuje dziąsła, poprawiają ich ukrwienie. Warto również zwrócić uwagę na skład diety naszego czworonoga. Niewystarczająca ilość wapnia w pokarmie powoduje osłabienie szkliwa i zębiny, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Szczególną uwagę na zawartość wapnia i minerałów w diecie trzeba zwrócić w okresie rozwoju młodego psa, kiedy zęby dopiero się rozwijają. Psom mającym skłonności do problemów z uzębieniem można podawać specjalne karmy suche, których kształt i skład pomagają ograniczać powstawanie kamienia nazębnego oraz zapobiegają niedoborom wapnia.

Przysmaki, kości, zabawki

Oprócz czyszczenia szczoteczką, warto dawać naszemu pupilowi specjalne przysmaki i zabawki, które pomagają usuwać płytkę nazębną. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju prasowane kostki ze skóry, wędzone świńskie uszy, gumowe gryzaki o specjalnych kształtach (np. z kolcami lub rowkami), przysmaki zawierające enzymy rozpuszczające płytkę nazębną oraz sznurowe plecionki o które pies ściera płytkę bakteryjną.

Niepokojące objawy Ważnym elementem pielęgnacji jamy ustnej psa jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia i dziąseł. Jeżeli zauważymy jakikolwiek niepokojący objaw, należy koniecznie udać się do lekarza weterynarii. Podczas rutynowego sprawdzania stanu uzębienia psa, w naszej przychodni weterynaryjnej, zwracamy uwagę na:  Obecność płytki nazębnej Kamień nazębny Ubytki w uzębieniu Stan zapalny, zaczerwienienie lub bolesność dziąseł Ruszające się zęby Krwawienie dziąseł Pojawienie się kieszeni zębowych Przykry zapach z pyska Raz na pół roku dobrze jest udać się do weterynarza na kontrole jamy ustnej, ponieważ właściciel psa może nie zauważyć w porę symptomów choroby.

lekarz weterynarii Anna Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chorób psów i kotów

lekarz weterynarii Tomasz Biegała weterynarz inowrocław Wojska Polskiego

specjalista chirurg

Posted on lut 22, 2019